Olemme tunnistaneet huijausyhteydenottoja OmaSp:n nimissä. Toisessa huijari esiintyy pankkimme toimihenkilönä. Lisäksi liikkeellä on OmaVahvistuksen aktivointiin liittyviä kalasteluyrityksiä. Noudatathan varovaisuutta.
Mediatiedote,

S-Pankki ostaa Oma Säästöpankin - “Etenemme kohti yhtä pankkia”

Oma Säästöpankin konttori

S-Pankin julkisen ostotarjouksen toteutumisen myötä Oma Säästöpankki jatkaa toimintaansa osana S-Pankkia. Tavoitteena on edetä kohti yhtä pankkia hyödyntämällä molempien pankkien osaamista ja vahvuuksia. Asiakkaiden palvelut ja pankkien päivittäinen toiminta jatkuvat toistaiseksi ennallaan, eikä muutos vaadi asiakkailta toimenpiteitä.

S-Pankki teki 9.7.2026 julkisen ostotarjouksen Oma Säästöpankin osakkeista. Tarjousaika on nyt päättynyt ja S-Pankin tekemä ostotarjous toteutuu. 

“Oma Säästöpankille tämä on merkittävä askel. Yhdistyminen S-Pankin kanssa luo vahvan pohjan tulevaisuudelle ja tarjoaa meille mahdollisuuden kehittää palveluitamme entistä laajemmin asiakkaidemme hyväksi. Lähdemme rakentamaan yhteistä tulevaisuutta luottavaisina ja arvostaen kummankin pankin vahvuuksia, osaamista ja henkilöstöä”, Oma Säästöpankin toimitusjohtaja Karri Alameri sanoo.

“Tämä on upea hetki S-Pankin kasvutarinassa. Olemme valtavan iloisia siitä, että kauppa vie strategiaamme suunnitelmallisesti eteenpäin ja S-Pankista tulee entistä vahvempi vaihtoehto asiakkaille. Tämän mahdollistavat ennen kaikkea ihmiset ja osaaminen, jotka nyt yhdistyvät saman tavoitteen taakse. Odotan innolla yhteistä arkea uusien kollegoidemme kanssa”, S-Pankin toimitusjohtaja Riikka Laine-Tolonen sanoo. 

S-Pankki sai tarjousaikana haltuunsa 96,78 % kaikista Oma Säästöpankin osakkeista. Seuraavaksi käynnistetään loppuja osakkeita koskeva osakeyhtiölain mukainen lunastusmenettely sekä jälkikäteinen tarjousaika. Samalla kaupan toteutuminen käynnistää integraation suunnittelun, jossa molempien pankkien osaaminen ja kokemus yhdistyvät.

“Tavoitteena on edetä kohti yhtä pankkia, jolla on yksi strategia, yhdet tavoitteet sekä yhtenäiset toimintamallit ja asiakaskokemus. S-Pankin vahva perusta ja laaja palveluverkosto, Oma Säästöpankin asema suomalaisessa pankkisektorissa ja toisiaan täydentävät palvelumme luovat hyvän pohjan tälle matkalle”, Laine-Tolonen kuvaa. 

Suurempi kokoluokka mahdollistaa tulevaisuuden investoinnit ja laajemman palvelutarjonnan 

Kaupan myötä S-Pankki-konsernin yritysliiketoiminta laajenee pienten ja keskisuurten yritysten sekä maatila-asiakkaiden palveluun. Suurempi kokoluokka ja laajempi asiakaskunta mahdollistavat tehokkaammat investoinnit tulevaisuuden ratkaisuihin, palveluihin ja asiakaskokemukseen sekä toimintaympäristöstä tuleviin vaateisiin. 

Lisätietoja:

Oma Säästöpankki Oyj

  • Carl Pettersson, hallituksen varapuheenjohtaja, haastattelupyynnöt viestintäjohtajan kautta
  • Karri Alameri, toimitusjohtaja, haastattelupyynnöt viestintäjohtajan kautta
  • Pirjetta Soikkeli, viestintäjohtaja, puh. +358 40 7500 093

omasp.fi

S-Pankki Oyj

  • Riikka Laine-Tolonen, toimitusjohtaja, haastattelupyynnöt viestinnän kautta
  • Tiina Nurmi, viestintäjohtaja, puh. +35810 768 1689
  • S-Pankin viestintä, puh. +358 10 767 9300

Tietoja ostotarjouksesta on saatavilla osoitteessa s-pankki.fi/ostotarjous

 

Henkilöasiakas